دوشنبه , تیر ۳۱ ۱۳۹۸
متد های http

متد های http

متد های http -http پروتکلی است که به طور روزمره از آن در حال استفاده هستیم و مبنای برقراری ارتباط در شبکه جهانی وب است. این پروتکل دارای متدهایی است که از آن میتواند در فایل های html خود برای فرستادن مقادیر به سمت سرور و ذخیره در پایگاه داده استفاده کنیم. این داده ها میتوان نام , شماره , Email و یا حتی عکس باشد.معمول‌ترین متدهای موجود در پروتکل‌های HTTP عبارتند از:‌ POST, GET, PUT, PATCH و DELETE که برای عملیات به اصطلاح CURD استفاده می شود.

متد GET

این متد برای خواندن اطلاعات یک منبع ( نه تغییر آنها) بکار گرفته می‌شود. گاهی این متد برای بازگردانی اطلاعاتی به فرمت XML یا JSON نیز کاربرد دارد. بنابراین هنگامیکه از این متد استفاده می‌شود، داده‌ها کاملا امن هستند و این امر ریسک استفاده از این متد را فقط و فقط برای خواندن اطلاعات بسیار پایین میاورد. همچنین بدیهی‌ست که اگر یک درخواست مشابه در چندین زمان متفاوت به متد GET‌ ارسال شود، پاسخی مشابه دریافت خواهیم کرد. پارامترها در این متد بصورت query string و یا در آدرس url مرورگر نمایش داده میشوند.

 

متد POST

برای ارسال داده از فرم های HTML به سمت سرور ( چیزی در url نشان داده نمیشود و ایمن است) و معمولا برای عملیات Create استفاده می شود. بطور کلی POST امنیت بیشتری نسبت به GET دارد چرا که پارامترها در تاریخچه مرورگر و یا در logs مربوط به سرور وب،ذخیره نمیشود.

 

متد PUT

متد PUT برای بروزرسانی (آپدیت) یک رکورد موجود و یا ساخت یک رکورد جدید (در صورت عدم وجود) کاربرد دارد. این متد مقدار جدید رکورد را در هر درخواست جایگزین می‌کند. یعنی به طور مشابه متد PUT ابتدا یک رکورد را پاک می‌کند و سپس یک رکورد جدید را ایجاد و در مکان رکورد قبلی با مقادیر جدید جایگزین می‌کند. بنابراین اگر چندین فیلد در یک درخواست PUT مقداری نداشته باشند، بدیهی‌ست که پس از آپدیت شدن مقدار null را در خود جایگزین می‌کنند. مثلا اگر یک کاربر دارای فیلدهای نام کاربری و ایمیل باشد و سپس متد PUT درخواستی را ارسال کند که تنها شامل فیلد نام کاربری باشد، فقط این فیلد تغییر می‌کند و فیلد ایمیل مقداری برابر null را دریافت خواهد کرد.

 

متد PATCH

این متد مشابه PUT است با این تفاوت که پس از ارسال درخواست، تنها فیلدهایی که دارای مقادیر هستند تغییر می‌کنند و سایر فیلدها به قوت خود باقی می‌مانند. مثلا فرض کنید یک رکورد با نام کاربری و ایمیل در پایگاه داده‌ی خود ذخیره کرده‌اید و حال قصد بروزرسانی آن با متد PATCH را دارید. اگر فیلد نام کاربری را پر کنید و ایمیل را خالی بگذارید و سپس درخواست را ارسال کنید، تنها مقدار فیلد نام کاربری در پایگاه داده تغییر می‌کند و مقدار فیلد ایمیل تغییر نخواهد کرد.

 

متد DELETE

همانطور که از نام متد پیداست رکورد موردنظر برای همیشه از پایگاه داده حذف خواهد شد.

 

متد HEAD

این روش دقیقا مانند روش GET عمل می‌کند با این تفاوت که بدنه پاسخ را نمی‌خواهد. از این روش برای به‌دست‌آوردن فراداده‌های موجود در هدر درخواست استفاده می‌شود. یکی از استفاده‌های رایج این نوع درخواست، بررسی تغییر یافتن یک منبع است.

 

متد TRACE

در این روش سرور اطلاعات ارسال شده را عیناً به کلاینت باز می‌گرداند. (برای بررسی تغییراتی که رابط های شبکه بر روی بسته می‌گذارند، از این روش استفاده می‌شود.)

 

متد OPTIONS

از سرور تقاضا می‌کند تا روش‌های درخواست (Request Method) موجود برای نشانی فرستاده شده را اعلام نماید. برای گرفتن تمامی روش‌های درخواست قابل اجرا بر روی سرور می‌توان از نشانی ‘*’ استفاده کرد. و معمولا زمانی نیاز میشود که درخواست بصورت هدر اختصاصی فرستاده شود.

 

متد CONNECT

درخواست تبدیل اتصال به یک تونل شفاف و امن  TCP/IP. این عمل معمولاً برای برقراری ارتباط امن (HTTPS) بر روی یک پراکسی سرور ناامن استفاده می‌شود

  • آیا این مقاله مفید بود؟
  • بله   خیر

با تمام وجود علاقمندم مباحث جدید مربوط به برنامه نویسی رو یاد بگیرم و به دیگران یاد بدم. نیمی از زمان روزانه رو صرف یادگیری میکنم. سعی میکنم مقالات مفید و جدید در حوزه برنامه نویسی و به ویژه جاوا اسکریپت رو برای شما دوستان عزیز در لایو گوگل منتشر کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.