یکشنبه , اسفند ۲۷ ۱۳۹۶
آموزش ES6

ES6 چیست؟

ES6 چیست؟ جاوا اسکریپت، پیاده سازی ECMA Script است (با تلفظ اکما اسکریپت) که به صورت مخفف به آن ES هم گفته می‌شود و ES 6، در حقیقت نگارش ۶ این استاندارد است که به آن ECMA Script 2015 نیز می‌گویند (زمان نهایی شدن استاندارد آن سال ۲۰۱۵ است) و از زمان ارائه‌ی جاوا اسکریپت، بزرگترین تغییر و تحول آن نیز محسوب می‌گردد. با ES 6 مواردی مانند کلاس‌ها، برنامه نویسی تابعی (functional programming)، ماژول‌ها و غیره اضافه شده‌اند.

تاریخچه معرفی اکما اسکریپت؟ 

اولین نسخه اکما اسکریپت در سال ۱۹۹۷ معرفی شد و آخرین نسخه این زبان تا زمان نگارش این مقاله ES6 است که بطور کامل معرفی شده است.

 

اکما اسکریپت 6

 

چرا باید ES6 را آموخت؟

مطمئنا در طی ۲ سال آینده، تمام فریم ورک‌های جدید جاوا اسکریپتی، از بوت استرپ ۴ تا AngularJS ، VueJS , React  تا Aurelia و غیره، همگی به ES 6 کوچ خواهند کرد (و این اتفاق هم اکنون در حال رخ دادن است). بنابراین به زودی بدون فراگیری و تسلط بر ES 6، در حوزه‌ی وب، «بی‌سواد» محسوب خواهید شد و فراگیری آن یک «باید» است.

 

تبدیل کد اکما اسکریپت به جاوا اسکریپت

یکی از ابزارهای تبدیل کد ES6 به جاوا اسکریپت Babel JS است که با مراجعه به  آدرسhttps://babeljs.io/repl میتوانید به صورت آنلاین کد ES6 وارد کرده و جاوا اسکرپت را در ستون کناری مشاهده کنید.اما اگر میخواهید Babel را در  سیستم خود داشته باشید و به صورت Local از آن استفاده کنید. ابتدا NodeJS و NPM را نصب کنید سپس با فلگ g- دو Pakage زیر را به صورت Global نصب کنید.

 

  • آیا این مقاله مفید بود؟
  • بله   خیر

با تمام وجود علاقمندم مباحث جدید مربوط به برنامه نویسی رو یاد بگیرم و به دیگران یاد بدم. نیمی از زمان روزانه رو صرف یادگیری میکنم. سعی میکنم مقالات مفید و جدید در حوزه برنامه نویسی و به ویژه جاوا اسکریپت رو برای شما دوستان عزیز در لایو گوگل منتشر کنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.