سه شنبه , مرداد ۲۹ ۱۳۹۸
خانه / WebMining / اصول وب کاوی – Web Structure Mining
وب کاوی

اصول وب کاوی – Web Structure Mining

Web Structure Mining به معنای استخراج دانش و الگوهای با ارزش از ساختار (ارتباطات) صفحات وب است.

دو نوع ارتباط داریم:
لینک های صریح Explesive : یا لینک های واضح ارتباط مستقیم را گویند.
لینک های غیر صحیح InExplesive :ارتباطاتی که به صورت غیر مستقیم بوسیله برچسب (Tag) بوجود می آید.

ما می توانیم هر مجموعه از وب را به یک گراف نگاشت کنیم. که Node های آن صفحات، می تواند Node های گراف باشد و ارتباط بین صفحات می تواند یالهای گراف باشد. بوسیله این کار می تواند از یک وب سایت الگوهای مناسب با تحلیل های مختلف بدست آورد. به عنوان مثال، Node های با اهمیت را از روی نقشه گراف مربوطه استخراج کرد و تبلیغات را بر روی ان صفحه قرار داد. و یا مجموعه صفحاتی که ارتباطات بیشتری از نظر معنایی با هم دارند را می توان از این گراف استخراج کرد.

یکی از کارکردهای Web Structure Mining دارد برای رنکینگ صفحات وب می باشد. از معروفترین الگوریتم ها در مورد رنکینگ صفحات وب Google Page Rank می باشد. برای محاسبه رنکینگ می توان از لینک هایی که به صفحه مربوطه از صفحات دیگر لینک خورده است استفاده کرد به شرط اینکه ان صفحات نیز خود دارای رنک مناسبی باشند.

فرمول محاسبه رنک یک صفحه برابر است با مجموع رنک های صفحاتی که به این صفحه لینک داده اند تقسیم بر تعداد لینک هایی که از ان صفحه خارج شده است.

Web Structure Mining

در آن N تعداد ماشین هایی هستند که به طور مستقیم به این صفحه ادرس داده و وارد ان شده اند. و d یک مقدار ارزش است که به صفحات داده می شود و این مقدار یک مقداری است که براساس تجربه بدست خواهد آمد.الگوریتم بالا اکنون دیگر استفاده نمی شود.

اصطلاح Hub: به Node هایی که به ندهایی با قدرت بالاتر وصل باشند گفته می شود
اصطلاح Authorities (قدرت): به Node هایی که لینک های بیشتری از ندهایی Hub داشته باشند Node های قدرت گفته می شود.

Web Structure Mining

  • آیا این مقاله مفید بود؟
  • بله   خیر

با تمام وجود علاقمندم مباحث جدید مربوط به برنامه نویسی رو یاد بگیرم و به دیگران یاد بدم. نیمی از زمان روزانه رو صرف یادگیری میکنم. سعی میکنم مقالات مفید و جدید در حوزه برنامه نویسی و به ویژه جاوا اسکریپت رو برای شما دوستان عزیز در لایو گوگل منتشر کنم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.